![](https://lh3.googleusercontent.com/blogger_img_proxy/AEn0k_uRAdJ-SDvnKvOOB90hvQ_bE4O1frMcVwrjyvK4peS7CGoImc8lhufLQVDUA2Kaj6kpk2SzpdMp3WEryLq2iiBhshpwhiXC82QfzIj-a598BMfAz95dF4g=s0-d)
Preci ovih mačaka živjeli su u sjevernoj ruskoj luci na Bijelom moru, Arhangelsku.
Jednoliko plave, snažne, zdrave i otporne, privukle su engleske mornare koji su ih često trgovačkim brodovima donosili kući.
Već od 1875. god. postoje zapisi o izložbama na kojima su bile brojne ruske plave mačke tada još pod nazivom "arhangelske mačke". Gospođa Carew Cox je prvi ozbiljni uzgajivač koji se uspio dovesti u vezu s ruskim plavim mačkama čak i danas priznate jednobojne kratkodlake mačke, posebno one plave.
![](https://lh3.googleusercontent.com/blogger_img_proxy/AEn0k_uvWs72v8j32std-NcQ7BJFXQ53ymvMjcmYjVtagXjvN1Qyh6DdB_lLT52KS5DfpLSsp6DqN9dOD2SFmCKpXlJdy_dScKqBz4LjaJ8D_vxMReAtyOMo2w=s0-d)
Ipak, pri kraju 19. st ruska plava mačka nije bila potpuno definiranog izgleda budući je iz Rusije stizalo više elegantnih ali i nešto snažnijih i zdepastijih mačaka. Razlika je bila najočitija u kvaliteti dlake, vrlo su rijetke imale kvalitetu dlake sličnu današnjoj.
Na žalost tada su se sve plave mačke natjecale zajedno u istoj kategoriji i zdepastija britanska redovito je pobjeđivala elegantnu ruskinju. Tek od 1912. god. ruske mačke se ocjenjuju odvojeno od britanskih.
![](https://lh3.googleusercontent.com/blogger_img_proxy/AEn0k_t-V_yBPavOh7wE00b4L7bOj1UUY9rPPdkq48g6dKIdTH2ajmciAdbJgTwh2-vq-y8FHN8kadrfz_rLsFgBRgA8b6aui_zhDS2vJesqIO4HrY0uoabnMmxn=s0-d)
1918. god. dolazi do Ruske revolucije što rusku plavu mačku čini prilično nepopularnom pasminom u to vrijeme, te se do II svjetskog rata gotovo izgubila izvorna pasmina. Tek 1945. god. skupljeno je nekoliko mačaka ali zbog malog broja morala se u uzgoj uvesti nova pasmina. Izbor je pao na blue point sijamku ( sa plavim oznakama). Ova činjenica je uvjetovala ponovni brzi rast ruskih plavih mačaka, ali i promjenu u građi naravi. 1962. god. službeni standard gotovo se nije razlikovao od standarda orijentalnih plavih mačaka, čak je i gusta dlaka karakteristiena za rusku plavu gotovo isčeznula.
1960. god. nekoliko engleskih uzgajivača pokušalo je i uspjelo odvojiti rusku plavu od orijentalne mačke. Ali nije samo u Velikoj Britaniji ova mačka privukla pažnju.Kasnih 40-tih ova mačke se uzgajala u Americi i skandinavskim zemljama.
Današnji uzgajivači vjeruju da je skandinavski uzgoj ruskih mačaka zaslužan za duboku zelenu boju očiju, a engleski za boju i kvalitetu dlake.
![](https://lh3.googleusercontent.com/blogger_img_proxy/AEn0k_suopn5NKwmV6mL_2vjWAr1JW-M4KW0no01mI53CF6Uf_G6mjBtE_8BJHpG4pr68mLjrzBDUr7tvoXZYU-ZDHzKuz1KQAK9oLi3yWfeOGKDER3pKdXTLlMj=s0-d)
Zanimljivo je napomenuti da se i današnji standardi ruske plave razlikuju u raznim udrugama ne samo u građi tijela, nego i u boji. Naime, u Engleskoj, Australiji i New Zelandu dozvoljene si i druge boje.
Tijelo ruske plave mačke je čvrsto i mišičavo, ali uz to ipak elegantno i vitko. Šape su male, ovalne, noge su duge, a rep je vrlo dug i sužen pri vrhu. Najvažnije karakteristike ruske plave mačke nalazimo u obliku glave, te boji i strukturi dlake; naime prelaz nosa u čelo mora biti ravan bez "stopa" (flat-topped skull) a profil nosa lagano izbočen. Oči su zelene bademastog oblika. Jedinstvena je i dlaka koja je dvostruka, kratka, gusta i svilena koja nikada ne smije biti previše polegnuta uz tijelo. Poželjne su što svijetlije nijanse plave boje, ali najvažnija je jednoličnost boje, te osobit srebrni sjaj.
![](https://lh3.googleusercontent.com/blogger_img_proxy/AEn0k_uZoFOCxzZ9brJB6w26QX5iBVflRrvHMCenx3XykvdJfErInMBzLaUFyKK4nul4Ig9ICD6ev0GG5h3qMLC27VqFTXp8nJNs7opQm7hDBrw-PhDKSAMroHRp2bnvyM41=s0-d)
Kao kućni ljubimci nježnije su i rezerviranije od drugih kratkodlakih mačaka. Iako su živahne i razigrane uvijek su dostojanstvenog držanja. Glasaju se vrlo tihim mijaukom i u pravilu su vrlo privržene vlasniku što ih uz prirodnu skladnost, te gotovo nikakav gubitak vremena za održavanje dlake čini idealnim kućnim ljubimcem.
![](https://lh3.googleusercontent.com/blogger_img_proxy/AEn0k_s9PNPy2HJpuIjDGEQ-Cq1qJ0sCqcnrG6Uwh2rBW5EcfTYDfLbbjFFzdGb2MZgLCCvnHjo6v0ojjhk2qYTooXTzWSCYjE8actVzwoJhwmbO_6Gt7rCuldxIS4E=s0-d)
FIFe STANDARD:
GLAVA: oblik kratak klin duga i plosnata lubanja. Konveksnog profila. Čelo i nos čine konveksni kut u visini obrva, čelo ravno,
nos ravan, jastučići za brkove jako naglašeni, brada jaka.
UŠI: velike i prilično zašiljene, široke na osnovi. Koža uške je tanka
i prozirna. Smještene su okomito na glavi.
OČI: velike, bademaste široko razmaknute, blistavo zelene boje.
TIJELO: dugačko, kosti srednje građe, skladnog izgleda i rasta.
NOGE: visoke i nježne građe, šape malene i ovalne.
REP: prilično dugačak i sužava se prema vrhu.
KRZNO: kratko, gusto i nježno, mekano, plišasto neznato uzdignuto
od kože. Duplo krzno. Plavo-sive je boje sa srebrnkastim sjajem (poželjna je srednje plavo-siva boja).
Nosno ogledalo plavo-sive boje, jastučići našapama boje lavande.
GREŠKE: orijentalni tip, četvrtasta ili okrugla glava, okrugle oči,
žučkasta boja oči ,zbijeno ili debelo tijelo, preširoki rep na
osnovi pripijeno krzno, tigrasti uzork,te sve druge boje krzna
osim plave.